Novinky

Povinnost oznamování osvobozených příjmů nad 5 milionů korun finančnímu úřadu

Tato povinnost je v zákoně o daních z příjmů upravena již od roku 2015, ale stále o ní hodně osob neví. Zákon definuje povinnost oznámení osvobozených příjmů v hodnotě vyšší než 5 milionů korun fyzickým osobám. Pokud fyzická osoba obdrží takový příjem, musí tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu. Hodnota příjmu se přitom posuzuje jednotlivě.

Oznámení osvobozených příjmů může poplatník provést volnou formou, kdy je zapotřebí, aby uvedl výši příjmu, popis okolností nabytí příjmu a datum vzniku příjmu. Využít ale může také předepsaného tiskopisu.

Oznamování osvobozených příjmů se netýká takových příjmů, u nichž si může údaje zjistit správce daně z veřejných rejstříků nebo jiných evidencí, do kterých má přístup a které se zveřejní ne veřejné desce. Poplatník tak nemusí oznamovat například osvobozený příjem z prodeje rodinného domu nebo bytu zapisovaných do katastru nemovitostí, protože tuto informaci si může zjistit správce daně sám.

Oznámení osvobozených příjmů jsou osoby povinné provést ve stejné lhůtě jako je lhůta pro podání daňové přiznání. V případě, že poplatník podává své daňové přiznání sám, platí lhůta pro podání oznámení o osvobozených příjmech do 1. dubna 2021. Pokud fyzická osoba neoznámí osvobozený příjem ve stanovené lhůtě, vzniká jí povinnost uhradit pokutu ve výši:
• 0,1 % z částky neoznámeného příjmu, pokud tuto povinnost splní bez vyzvání správcem daně,
• 10 % z částky neoznámeného příjmu, pokud byl poplatník již vyzván správcem daně ke splnění povinnosti v náhradní lhůtě,
• 15 % z částky neoznámeného příjmu, pokud byl poplatník vyzván správcem daně a povinnost nesplnil ani v náhradní lhůtě.
Pokud tedy zapomene poplatník oznámit dar od rodičů ve výši 5 000 000 Kč a vzpomene si po termínu, je povinen uhradit pokutu ve výši 0,1 %, což je 50 000 Kč.